2015

2015

 

Herrar 17 km  

 

Namn

Förening

Tid

1

Ludvig Ehlorsson

Åsljunga

69:48

2

Fredrik Nilsson

OK Kristianstad

73:25

3

Anders Höjman

Löparglädje Båstad

73:27

4

Jan Ackesjö

Gillebagaren

79:51

5

Andreas Nilsson

Åsljunga

81:42

6

Viggo Kalandaridis

Solvägen LK

83:10

7

Peter Sandin

Örkelljunga

83:48

8

Toni Einstulen

Bjuv

83:56

9

Tim Olsson

Stenshults IF

85:58

10

David Månsson

Örkelljunga

86:38

11

Claus Smits Hansen

Påarp

87:11

12

Jörgen Forsbacka

Dalshult

87:42

13

Torbjörn Ottoson

Örkelljunga FK

88:36

14

Martin Hansson

Glumslöv

89:06

15

Kurt Roger Andersen

FK Snapphanarna

90:11

16

Jens-Henrik Ringsbo

Ljungbyhed

91:15

17

Magnus Lundberg

Wilda Trailrunners

92:05

18

Göran Lundblad

IFK Helsingborg

95:43

19

Caspar Schlickum

Dalby

96:07

20

Thomas Stölting

Påarp

96:52

21

Jimmy Brannebo

Kommun

100:08

22

Magnus Bengtsson

Örkelljunga

101:02

23

Anders Annemalm Ulinder

Höör

101:08

24

Johannes Öhman

Perstorp

103:37

25

Patrik Collin

Ängelholm

105:55

26

Sören Andersson

FK Boken

108:19

27

Björn Fritz

Team Cresco

136:05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Damer 17 km 

 

Namn

Förening

Tid

1

Elisabet Andersen

FK Snapphanarna

85:58

2

Kerstin Fränkel

FK Snapphanarna

96:47

3

Julia Syrén

Solvägen LK

101:34

4

Kerstin Norden

Höör

114:20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Herrar 10 km

 

Namn

Förening

Tid

1

Kristian Haggårde

Björnstorps IF

38:10

2

Gabriel Giselsson

Åsljunga

41:10

3

Tomas Gunnarsson

Ängelholms IF

41:15

4

Kristoffer Sjödal

Åsljunga

41:33

5

Albin Ohlin

Skånes Fagerhult

45:23

6

Ingvar Agustsson

Ljungan personalförening

46:38

7

Rikard Nilsson

Åsljunga

47:22

8

Tomas Berg

Örkelljunga

48:19

9

Daniel Rosenkvist

Ängelholm

50:23

10

Olle Sjödal

Åsljunga

50:42

11

Björn Sjödin

Ängelholm

51:11

12

Victor Hallin

Åsljunga

52:20

13

Tomas Olsson

Örkelljunga

52:23

14

Bill Svensson

Örkelljunga FK

53:53

15

Magnus Ermyr

Merplast ab

54:20

16

Ulf Mortensson

Åsljunga

54:24

17

Magnus Håkansson

Örkelljunga

54:45

18

Martin Olsson

Örkelljunga FK

57:00

19

Thomas Månsson

Örkelljunga

57:22

20

Willie Milesson

Örkelljunga

57:51

21

Kenneth Svensson

Åsljunga

58:25

22

Torbjörn Wiik

Ängelholm

59:06

23

Peter Jansson

Åsljunga

61:40

24

Leif Sköld

Åsljunga

64:49

25

Rolf Haglund

Örkelljunga FK

64:55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Damer 10 km 

 

Namn

Förening

Tid

1

Ida Tomasson

Vittsjö

48:09

2

Caroline Eriksson

Örkelljunga

50:45

3

Emma Sjödal

Åsljunga

51:25

4

Sara Lundberg

Björnstorps IF

51:41

5

Johanna Wiik

Ängelholm

52:26

6

Marie Olsson

Örkelljunga FK

52:33

7

Annika Kämpe

Örkeljunga

54:15

8

Emma Thuresson

Örkelljunga

55:14

9

Camill Haglund

Örkelljunga FK

55:24

10

Liane Gunnarsson

Örkelljunga gymnastikförening

56:20

11

Ina Brobeck

Billesholm

57:52

12

Maria Lindblad

Hässleholm Freeflow

59:10

13

Alexandra Andersson

Ängelholm

59:29

14

Helen Mattsson

Lindome

59:40

15

Jenny Morell

Örkelljunga

59:54

16

Julia Forsbacka

Dalshult

60:22

17

Emma Forsbacka

Dalshult

60:25

18

Elin Sjödin

Ängelholm

60:45

19

Petra Jansson

Åsljunga

61:39

20

Pernilla Collin

Ängelholm

62:44

21

Amanda Björk

Ängelholm

63:38

22

Ida Andersson

Hörja atletklubb

64:44

23

Anellie Olsson

Hörja atletklubb

65:10

24

Ylva Karlsson

Släkten

66:26

25

Elna Andersson

Helsingborg

66:59

26

Charlotte Lysebring

Örkelljunga

83:57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Herrar 5 km 

 

Namn

Förening

Tid

1

Niclas Johansson

Gantofta trailrunners

20:48

2

Glenn Hallin

Åsljunga

24:13

3

Isak Andersson

Svinstorp

24:41

4

Andreas Ottosson

Örkeljunga FK

25:12

5

Daniel Hallin

fc Örkelljunga

25:25

6

Algot Hallberg

Hässleholms AIS

26:19

7

Marcus Karlsson

Åsljunga

26:58

8

Abbe Abdi

Åsljunga

27:25

9

Hugo Cedervall

Örkelljunga FK

27:28

10

Dennis Hansson

Åsljunga

29:04

11

Jimmy le Hegarat

Perstorp

29:51

12

Jimmy Pålsson

Örkelljunga

30:56

13

Anders Henningsson

Åsljunga

31:14

14

Emil Hultstrand

Klippan

31:31

15

Edvin Olsson

Ekets Goif

31:51

16

Hans Olsson

Ekets Goif

31:52

17

Olle Hugoson

Örkelljunga FK

33:08

18

Magnus Hallin

Åsljunga

33:28

19

Karl-Johan Westberg

Örkelljunga

35:14

20

Felix Ilve

Åsljunga

38:03

21

Michael Ilve

Åsljunga

39:44

22

Roger Friberg

Ekets Goif

42:22

23

Oliver Dahl

Björkhaga runners

53:53

24

Göran Dahl

Björkhaga runners

53:55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Damer 5 km 

 

Namn

Förening

Tid

1

Lotten Kindlund

FK Finn

23:37

2

Wilde Hedin

IS Skanne

28:40

3

Torun Hedin

IS Skanne

28:43

4

Jenny Nilsson

Ramlösa

29:00

5

Linda Larssin

Kommun

29:08

6

Jessika Hallin

Åsljunga

31:40

7

Frida Giselsson

Åsljunga

32:08

8

Lotta Ekberg

Örkelljunga FK

32:24

9

Evelina Karlsson

Skånes Fagerhult

33:07

10

Maria Olsson

Örkelljunga

33:18

11

Loella Persson

Skånes Fagerhult

33:36

12

Malin Hagberg

Åsljunga

33:43

13

Johanna Ottosson

Örkeljunga FK

35:23

14

Jenni Hallberg

Hässleholms AIS

35:44

15

Evelina Ryd

Stidsvig

38:36

16

Maria Pihel

Åsljunga

38:43

17

Freja Ilve

Åsljunga

39:43

18

Eyglo Karlsdottir

Sjöbacken

39:45

19

Ann-Marie Göransson

Sjöbacken

40:02

20

Agneta Lund

Sjöbacken

40:05

21

Moa Johansson

Åsljunga

42:09

22

Lotta Friberg

Ekets Goif

42:23

23

Anna Karlsson

Åsljunga

42:39

24

Britt Fallesen

Örkelljunga

42:56

25

Sandra Stölting

Påarp

61:44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Knatteknatet 1200

 

Namn

Förening

Tid

1

Emil Wiik

Ängelholm

5:33

2

Albin Sjödin

Ängelholm

5:34

3

Josef Mikaelsson

Vinrarps Skidklubb

5:41

3

Oskar Karlsson

Tockarps

5:41

5

Jonthan Edholm

Örkelljunga FK

6:00

6

David Sjödal

Åsljunga

6:13

6

Noel Andersson

Ängelholm

6:13

8

Johan Andersson

Svinstorp

6:20

9

Katja Hedin

IS Skanne

6:30

10

William Karlsson

Åsljunga

6:33

11

Benjamin Bergstrand

Åsljunga

7:16

12

Erik Alfredsson

Ekets Goif

7:17

13

Elvizia Idman

Örkeljunga

7:18

14

Eric Andersson

Grevie

7:37

15

Jakob Hedin

Röke

7:50

16

Julia Hallin

Åsljunga

7:54

17

Hugo le Hegarat

Perstorp

8:08

18

Didrik Janeck

Åsljunga

8:38

19

Wilma Karlsson

Åsljunga

8:39

20

Svante Hansen

Påarp

8:48

21

Alice Olsson

Örkeljunga

8:50

22

Lilly Olsson

Örkeljunga

9:00

23

Hedvig Johansson

Västra spång

9:04

24

Lukas Dahl

Björkhaga runners

9:07

24

Theo Hallin

Åsljunga

9:07

26

Elviz Idman

Örkeljunga

9:09

27

Lisa Wiik

Ängelholm

9:13

28

Elsa Sjödin

Ängelholm

9:14

29

Hugo Andersson

Ängelholm

9:18

30

Tyra Brynfjord

Skånes Fagerhult

9:49

31

Simon Olsson

Örkelljunga FK

10:02

32

Miranda Phiel

Åsljunga

10:04

33

Oliver Ryd

Stidsvig

10:06

33

Mikkel Rasmusen

Skånes Fagerhult

10:06

35

Emil Rasmusen

Skåne Fagerhult

10:07

36

Arvid Schrewelius

Stidsvig

10:08

36

Ofelia Stjärneblad

Åsljunga

10:08

38

Judith Giselsson

Åsljunga

10:12

39

Isac Oderhem

Åsljunga

10:28

40

Adrian Lundén

Örkelljunga

10:38

41

Alicia Lundén

Örkelljunga

10:39

42

Felicia Hultstrand

Stidsvig

11:19

43

Cilla Ryd

Stidsvig

11:26

44

Victor Forslin

FK Boken

12:28

45

Casper Hansen

FK Boken

12:30

46

Matilda Stjärneblad

Åsljunga

13:01

47

Jakob Hallin

Åsljunga

13:06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miniknatet 240 meter 

 

Namn

Förening

Tid

1

Isabella Bergstrand

Åsljunga

1:32

2

Akira Karlsdottir-Andersson

Sjöbacken

1:47

3

Mollie le Hegarat

Perstorp

1:55

4

Kalle Jansson

Åsljunga

1:58

5

Alina Sjöstrand

Åsljunga

2:12

6

Wilmer Hansen

FK Boken

2:20

7

Tristan Magnusson

Åsljunga

2:22

8

Olivia Bengtsson

Åsljunga

2:31

8

Leviz Idman

Örkeljunga

2:31

10

Fillipa Piehl

Åsljunga

3:09

11

Olle Brorson

förslöv

3:35

12

Love Eriksson

Åsljunga

3:45

13

Ines Eriksson

Åsljunga

3:46

14

Astrid Giselsson

Åsljunga

4:14

15

Asger Hansen

Påarp

4:40

16

Oliver Hallin

Åsljunga

4:43

17

Anton Hallin

Åsljunga

4:52

17

Liam Cöster

Boalt

4:52

19

Milton Hansen

FK Boken

5:11

20

Lukas Svensson

Åsljunga

5:18

21

Paulina Knutsson

Åsljunga

5:20

22

Jolanda Stölting

Påarp

5:25